Letné brigády, práca na leto v zahraničí – všetko, čo potrebuješ vedieť

Ako prebieha výberový proces?

Sú dve možnosti:

1. Väčšinu pracovných pozícii (cca 80%) obsadzujeme na konkurzoch a pohovoroch, kde si priamo zahraničný zamestnávateľ vyberá vhodných uchádzačov a ponúkne im prácu alebo brigádu v zahraničí. Konkurzy a pohovory štandardne prebiehajú od januára do apríla a potom od septembra do novembra.

Tu nájdeš termíny konkurzov a pohovorov na letné brigády alebo dlhodobú prácu v zahraničí.
Postup je veľmi jednoduchý, stačí prísť na niektorý z konkurzov, kde sa stretneš so zamestnávateľom, absolvuješ s ním osobný pohovor a pracovná ponuka môže byť na svete.

2. Mimo týchto termínov je možné získať prácu alebo brigádu na leto absolvovaním telefonického/skype pohovoru so zamestnávateľom alebo akceptáciou zamestnávateľa na základe životopisu. Tu nájdeš aktuálne pracovné ponuky v zahraničí.

Tento proces býva o niečo zdĺhavejší a prebieha nasledovne: Naša pracovná agentúra pošle zamestnávateľovi Tvoje online CV, ktoré si si vytvoril registráciou v našej databáze. CV je potrebné mať dôkladne vyplnené a musí obsahovať čo najviac informácií o Tebe. Pokiaľ zamestnávateľa tvoje CV zaujme, ponúkne ti buď hneď prácu alebo organizujeme Skype pohovor prípadne telefonický pohovor, na základe ktorého sa zamestnávateľ rozhodne, či pracovnú ponuku dostaneš alebo nie. V prípade telefonického alebo Skype pohovoru, Ťa vopred kontaktujeme a informujeme o potrebe absolvovať pohovor na získanie práce v zahraničí.

Z týchto dvoch možnosti ti odporúčame prvú možnosť z viacerých dôvodov:
– stretneš sa osobne so zahraničným zamestnávateľom a máš možnosť pýtať sa na všetko, čo ťa zaujíma
– máš možnosť zaujať zamestnávateľa svojim prejavom a vystupovaním, čo pri životopise nie je možné
máš väčšiu šancu získať pracovnú pozíciu, keďže na pohovoroch a konkurzoch obsadzujeme až 80% všetkých nami obsadených pozícií

Aká je minimálna doba brigády na leto v zahraničí?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že minimálne trvanie letnej brigády v zahraničí sú dva mesiace od začiatku júla do konca augusta, kedy je v letných destináciách vrchol sezóny. Kratšie obdobie akceptujú zahraniční zamestnávatelia len vo výnimočných prípadoch (nástup v strede sezóny, náhrada za iného zamestnanca a podobne).

Optimálna doba pre brigády v zahraničí na leto sú 3 – 4 mesiace (jún – september). Ak si k dispozícii počas leta na takéto obdobie (napr. od 1.6 do 30.9 alebo 15.6 – 15.9), tvoje šance na získanie brigády na leto sú vyššie.

Ideálnym prípadom je, ak nie si časovo obmedzený len na leto, ale si k dispozícii na prácu v zahraničí dlhodobo. V takom prípade máš veľa možností a pracovná ponuka od niektorého zo zamestnávateľov by ťa nemala minúť.

Je nevyhnutná registrácia?

Áno, registrácia, je nevyhnutná, nakoľko pre nás slúži ako tvoj online životopis, s ktorým ďalej pracujeme, zasielame ho zamestnávateľom resp. je potrebný pri osobných pohovoroch a konkurzoch.

Ako dlho trvá proces výberu?

Proces výberu kandidátov závisí od zamestnávateľa, avšak štandardne máme výsledky pri osobných pohovoch a konkurzoch okamžite, prípadne do 1-2 týždňov. V prípade online výberu sa rovnako pohybujeme v rozmedzí 1-2 týždňov.

Hradia sa nejaké poplatky za sprostredkovanie?

V prípade získania pracovnej ponuky a rozhodnutia sa prijať túto ponuku, záujemca uhrádza jednorazový poplatok na základe Zmluvy o poskytnutí odborného poradenstva a obstaraní veci, ktorý sa pohybuje vo výške od 0 € do 250 € v závislosti od pracovnej ponuky. V prípade, že záujemca s nami cestuje opätovne druhýkrát pre toho istého zamestnávateľa, žiaden ďalší poplatok už nemusí platiť. Ak ide záujemca s nami opätovne pracovať pre iného zamestnávateľa, má zľavu 50% z poplatku.

Ponúkate prácu v zahraničí aj bez poplatkov za sprostredkovanie?

U niektorých zamestnávateľov poskytujeme sprostredkovanie práce zdarma. Momentálne sa jedná o pracovné ponuky v Nemecku a pracovné ponuky v Holandsku, kde uchádzač neplatí žiadne poplatky za sprostredkovanie práce v zahraničí. Našu ponuku sa snažíme rozšíriť o ďalších zamestnávateľov, ktorí sú ochotní uhradiť požadované náklady na výberový proces agentúry, tak aby za služby spojené so sprostredkovaním práce nemusel platiť samotný uchádzač.

Ponúkate prácu v zahraničí pre páry alebo skupinky priateľov?

Spolupracujeme s viacerými zamestnávateľmi, ktorý poskytujú možnosť vycestovať v pároch prípadne v skupinách. Konkrétne sa jedná o prácu  na Malte v hoteloch a prácu na Cypre, pri pozíciach hotelový personál. Pokiaľ si vás oboch resp. viacerých vyberie ten istý zamestnávateľ, máte istotu že budete pracovať v tom istom hoteli, resp. budete ubytovaní spoločne. Pri pozícii animátor zamestnávatelia väčšinou neakceptujú umiestenie párov alebo skupiniek spoločne v jednom hoteli. V našej ponuke pracovných miest v zahraničí sa pri každej pozícii dozvieš, či je konkrétna pracovná ponuka v zahraničí vhodná pre páry.

Je nejaký vekový limit pre animátorov?

V prípade animátorov je vekový limit animátorov minimum 18 rokov, horná hranica veku je limitovaná požiadavkami zamestnávateľa.

Sú nevyhnutné predošlé skúsenosti?

Otázka skúsenosti závisí už od požiadaviek samotného zamestnávateľa, spolupracujeme so zamestnávateľmi, ktorý vyžadujú predošlé skúsenosti. Avšak v niektorých prípadoch tieto skúsenosti nie sú nevyhnutné.
Z našich skúsenosti vieme, že jazykové znalosti a osobnostné predpoklady sú častokrát dôležitejšie ako samotné skúsenosti.

Ako si vybrať tú správnu brigádu na leto

Pri výbere brigády na leto, maj na zreteli, že touto aktivitou budeš tráviť najbližších pár týždňov až mesiacov. Sám vieš, čo ti najviac ide resp. čo od pobytu v zahraničí očakávaš a podľa toho by si si mal vybrať. Chceš byť viac v kontakte ľudmi (animátor), alebo máš radšej prácu osamote (chyžná)? Chceš sa zdokonaliť v jazykoch alebo si skôr privyrobiť počas leta? Ak si nie si istý, príď na niektorý z konkurzov na pracovné pozície a radi ti s výberom pracovného miesta poradíme.

Čo ak sa mi práca, pre ktorú som bol vybraný, nebude pozdávať?

V prípade, že nastane takáto situácia, odporúčame Ti nevzdávať to hneď v prvých dňoch a v práci pokračovať aspoň  jeden-dva týždne, kým sa aklimatizuješ a zvykneš si na inú klímu, mentalitu, pracovné prostredie, kolegov a podobne a zároveň zistíš, či ti tvoja pozícia naozaj nevyhovuje. Pokiaľ sa ti práca napriek tomu naďalej nepozdáva, kontaktujeme zamestnávateľa a snažíme sa v rámci našich možností hľadať alternatívne riešenie v podobe náhradnej pozície v inej oblasti, inom hoteli prípadne u iného zamestnávateľa.